Peri çemberleri

Peri çemberleri

  • YetenekVeZekA-i
  • Bilim ve Teknoloji
  • 0 Yorum

Yeni bir araştırma, dünya çapında gizemli "peri çemberleri" içeren 263 kadar alanın keşfedildiğini ortaya koydu. [Kaynak]

İspanya'daki Alicante Üniversitesi'ne bağlı Multidisipliner Çevre Çalışmaları Enstitüsü'nde veri bilimci olarak çalışan çalışmanın başyazarı Dr. Emilio Guirado, "Uydu görüntüleri üzerinde yapay zekâ tabanlı modellerin kullanılması, peri çemberi benzeri desenleri tespit etmek için ilk kez büyük ölçekte yapıldı" dedi.

Garip bir şekilde herhangi bir bitki yaşamının bulunmadığı bu yuvarlak toprak parçaları çöl boyunca kilometrelerce uzanabiliyor ve sadece Avustralya ve Afrika'nın belirli bölgelerinde görüldüğü düşünülüyordu, bu da onları inanılmaz derecede nadir bir fenomen haline getiriyordu. Ancak şimdi, daha önce düşünüldüğünden çok daha yaygın olabilecekleri açıktır - yine de ilk etapta nasıl ortaya çıktıkları hala bir gizemdir.

Bilim insanları yapay zekayı, dünya çapında her biri yaklaşık 2,5 dönüm büyüklüğünde yaklaşık 575.000 arazinin uydu görüntülerini içeren bir veri kümesiyle besledi. Sinir ağı bu görüntülerdeki bitki örtüsünü taradı ve bilinen peri dairelerinin desenlerine benzeyen tekrar eden dairesel desenleri belirledi ve dairelerin boyutları ve şekillerinin yanı sıra konumlarını, desen yoğunluklarını ve dağılımlarını değerlendirdi.

Çalışmanın yazarları ayrıca dairelerin görüldüğü yerlerde çevresel verileri derleyerek bunların oluşmasına neyin sebep olduğuna dair ipucu olabilecek kanıtlar topladı. Araştırmacılar, peri çemberi benzeri desenlerin yüksek alkali ve azot oranı düşük olan çok kuru, kumlu topraklarda görülme olasılığının yüksek olduğunu belirledi. Bilim insanları ayrıca peri çemberi benzeri desenlerin ekosistemlerin istikrarına yardımcı olduğunu ve bir bölgenin sel veya aşırı kuraklık gibi rahatsızlıklara karşı direncini artırdığını buldu.

Ancak çalışmanın yazarları, "Peri çemberlerini şekillendiren nedir?" sorusunun karmaşık olduğunu ve peri çemberlerini oluşturan faktörlerin bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğini bildirdi. Getzin daha önce Namibya'da belirli iklim koşullarının, bitkilerdeki kendi kendine örgütlenme ile birlikte peri çemberleri oluşturduğunu yazmıştı. Ancak çalışma cevaptan çok soru üretti çünkü birçok peri çemberi kurak olmayan koşullarda tam olarak açıklanamadı. Ve daha da önemlisi, bazı peri çemberlerinin, bazı durumlarda bir gecede, hızlı bir şekilde üretilmesiydi.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x